Contact Information

Theodore Lowe, Ap #867-859
Sit Rd, Azusa New York

We Are Available 24/ 7. Call Now.

Kierowcy rozwożący klientów poprzez aplikację Ubera są pracownikami firmy i podlegają układowi zbiorowemu pracy CAO branży taksówkarskiej. Tak orzekł sąd w Amsterdamie, w głośnej sprawie wytoczonej przez związek zawodowy FNV.

FNV walczy w sądzie

W czerwcu br. związek zawodowy FNV wniósł sprawę do sądu twierdząc, że Uber zaniża wynagrodzenie kierowcom i traktuje ich faktycznie jak pracowników, a nie jak osoby samozatrudnione.

Firma Uber argumentowała, że nie jest firmą przewozową a tylko platformą technologiczną, która łączy podróżnych z niezależnymi kierowcami.

W Holandii dla Ubera pracuje około czterech tysięcy kierowców, głównie w regionie Amsterdamu i okolicach.

Polecamy: Jak złożyć skargę w holenderskiej Inspekcji Pracy? Gdzie zgłosić nieprzestrzeganie przepisów umowy CAO? Jak zgłosić wypadek w pracy?

Orzeczenie sądu

Sąd zakwestionował stanowisko Ubera. „Stosunek prawny między Uberem a tymi kierowcami spełnia wszystkie cechy umowy o pracę” – stwierdził sąd w Amsterdamie.

„Prawdziwi samozatrudnieni mogą ustalać własne stawki i określać, w jaki sposób wykonują swoją pracę. Nie dotyczy to jednak kierowców Ubera. Uber określa stawkę godzinową, kto może lub nie może uzyskać dostępu do aplikacji, kto otrzymuje jaką jazdę i jak odbywa się przejazd” – powiedział wiceprzewodniczący związku Zakaria Boufangacha.

Sąd orzekł, że kierowcy Ubera powinni być opłacani zgodnie z zbiorowym układem pracy CAO dla branży taksówkarskiej, który daje im większe prawa i ochronę przed zwolnieniem.

Ponadto kierowcy Ubera mogą ubiegać się o zwrot zaległego im wynagrodzenia z ostatnich 5 lat.

Uberowi nakazano zapłacić rekompensatę w wysokości 50 tys. euro na rzecz związku FNV, który jest stroną CAO.

Czytaj orzeczenie sądu w sprawie FNV przeciwko Uber z dnia 13 września 2021 r.

Drugie zwycięstwo

Jest to drugie zwycięstwo związkowców z FNV nad platformami technologicznym.

Na początku tego roku FNV wygrał podobną sprawę przeciwko Deliveroo, firmie dostarczającej posiłki przez kurierów-rowerzystów.

Deliveroo odwołało się od tej decyzji do holenderskiego sądu najwyższego.

>> Kliknij w zdjęcie, zobacz ankietę

Uber wielce rozczarowany

Uber również planuje się odwołać od decyzji sądu.

„Jesteśmy rozczarowani tą decyzją, ponieważ wiemy, że przeważająca większość kierowców chce pozostać niezależna” – powiedział w oświadczeniu Maurits Schönfeld, dyrektor generalny Ubera na Europę Północną.

„Kierowcy nie chcą rezygnować ze swobody wyboru, czy, gdzie, kiedy i z kim pracują” – dodał dyrektor.

Dodajmy, że w 2016 r. platforma Uber przegrała podobny proces w Wielkiej Brytanii, w 2019 r. we Francji.

Artykuł Kierowcy Ubera są pracownikami, a nie samozatrudnionymi zleceniobiorcami – orzekł sąd w Amsterdamie pochodzi z serwisu Polonia.nl.

Share:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *